Az Egyesült Királyság szigorítja a vízumellenőrzést a Görögországból és Olaszországból érkező járatokon

Az Egyesült Királyság kormánya szigorúbb vízumellenőrzést vezetett be a Görögországból és Olaszországból érkező utazókkal szemben, hogy megfékezze az illegális migrációt.

Az Egyesült Királyság szigorítja a vízumellenőrzést a Görögországból és Olaszországból érkező járatokon featured image

Új brit határellenőrzések

Az Egyesült Királyság szigorúbb vízumellenőrzési intézkedéseket vezetett be a Görögországból, Olaszországból és Albániából érkező utasok esetében. Ennek oka a magas turisztikai forgalom, a szabálytalan beutazási kísérletek, valamint az, hogy a nemzetközi kapcsolatok csomópontjai.

Ennek megfelelően a légitársaságok személyzetének a beszállás előtt meg kell győződnie arról, hogy az utasok rendelkeznek-e érvényes vízummal vagy az Egyesült Királyság elektronikus utazási engedélyével (ETA).

Összességében a lépés alátámasztja az Egyesült Királyság szélesebb körű stratégiáját, amely a határellenőrzés szigorítására és az illegális migráció csökkentésére irányul.

Korábban, a vízumellenőrzés 2025. júliusi bevezetése előtt a légitársaságok személyzetének nem kellett ilyen ellenőrzéseket végeznie. Mostantól kezdve a bevándorlási védelem első vonalaként kell eljárniuk.

Merész brit bevándorlási reformok

A brit külügyminisztérium szerint a változtatás célja, hogy megakadályozza, hogy illetéktelen utazók érkezzenek a brit repülőterekre.

„Az illegális migráció leküzdéséhez határokon és iparágakon átnyúló együttműködésre van szükség, hogy megszakítsuk az illegálisan az Egyesült Királyságba bejutni próbálók által használt utakat” – jegyezte meg David Lammy külügyminiszter.

„Egyértelmű üzenetet küldünk – a légi utazás egyszerűen nem lehetséges megfelelő engedély és regisztráció nélkül” – tette hozzá.

A Belügyminisztérium továbbá kijelentette, hogy az ellenőrzések csökkentenék az Egyesült Királyság határőrségének tisztviselőire nehezedő nyomást, és felgyorsítanák a jogszerű beutazást.

Eközben Európa-szerte már több mint 9000 légitársaság munkatársa részesült képzésben. Ezek közé tartoznak a Wizz Air, a Lufthansa és a Jet2 csapatai is.

Átmenet a digitális határokhoz

Ez a politika kapcsolódik az Egyesült Királyság szélesebb körű, 2025-re teljesen digitális határra való átállásához. Ennek megfelelően hamarosan minden nem brit utazónak, beleértve az uniós polgárokat is, ETA vagy eVisa szükséges az országba való belépéshez.

A kormány szerint a digitális átvilágítás lehetővé teszi a kockázatok jobb felismerését még az utazók érkezése előtt. A terv részeként a korábban mentességet élvező országokból érkező utazókra mostantól szigorúbb ellenőrzések várnak.

Az Egyesült Királyságba utazókra gyakorolt hatás

Eddig a görög és az olasz repülőterek utasai hosszabb becsekkolási időkről számoltak be. Ezenfelül a légitársaságok munkatársai több utas beszállását is megtagadták a hiányzó ETA- vagy vízumdokumentumok miatt.

Eközben a légitársaságok képviselői szerint az új szabályok továbbra is zavarosak.

A hivatalos adatok azt mutatják, hogy a beszállásolás megtagadása 23%-kal nőtt a 2024-es általános választások óta. Ennek megfelelően 30 000 embernek kellett visszatérnie származási országába.

A kritikusok aggályokat fogalmaznak meg

Egyes kritikusok szerint azonban az Egyesült Királyság megfelelő biztosítékok nélkül szervezi ki a bevándorlás ellenőrzését a légitársaságoknak. Emellett a bevándorláspártiak aggódnak amiatt, hogy a légitársaságok személyzete által elkövetett hibák tisztességtelenül megakadályozhatják a valódi utazókat vagy menedékkérőket.

Bár a Bevándorlási Tanácsadó Szolgálat (IAS) látja a határok védelmének és az érkezések egyszerűsítésének előnyeit, aggodalmát fejezte ki. A magán légitársaságok személyzete a rendszer hibái miatt tévesen utasíthatja vissza a beszállást.

Ennek ellenére az Egyesült Királyság kormánya ragaszkodik ahhoz, hogy az előnyök meghaladják a kockázatokat.

Előre tekintve

Összességében ez a politika jelentős változást jelent az Egyesült Királyság határellenőrzéshez való hozzáállásában. Idővel több dél-európai ország is hasonló korlátozásokkal szembesülhet, ha az illegális migráció száma növekszik.

A kormány egyelőre arra kéri az utazókat, hogy jó előre ellenőrizzék vízumuk vagy ETA státuszukat.

Ennek megfelelően az Egyesült Királyság kormánya idén nyáron Európa-szerte egyértelműbb jelzéseket és online tájékoztató kampányokat indít. A rendszer sikere végül befolyásolhatja az utazásellenőrzéssel kapcsolatos szélesebb körű európai együttműködést.

Kapcsolódó cikkek

Hírlevél

logo

Az Egyesült Királyság ETA-irodája többnyelvű beutazási információkat nyújt az Egyesült Királyságba. A független, nem kapcsolódik az Egyesült Királyság kormányához.


Minden jog fenntartva. UK ETA OFFICE 2025©